تکنولوژیهای نوین در خودرو – بخش اول

اگرچه بازار خودرو ممکن است آرام باشد، اما فناوری های جدید در مورد وسایل نقلیه به سرعت در حال ظهور است .اکثر آنها در حوزه ایمنی، اما برخی از آنها صرفا برای ایجاد راحتی بیشتر هستند. به طور معمول، قابلیت های نوآورانه توسط تولید کنندگان به عنوان گزینه هایی در اتومبیل های باکیفیت و گران قیمت ارائه می شوند و در نهایت، به وسایل نقلیه ارزان تر تعمیم داده می شوند. هر چقدر قیمت کاهش پیدا می کند، آگاهی و میزان تقاضا رشد می کند.
همین مقوله روی قیمت خودرو هم تاثیرگذار بوده و قیمت های اجاره ماشین بر اساس نوع خودرو و تکنولوزی های آن متفاوت می باشد که برای اطلاعات بیشتر هم می توانید به لیست خودروها مراجعه کنید. به ادامه مقاله بپردازیم.
قابلیت هایی که امروزه برای خودروها عمومی شده است شامل استارت الکتریکی، برف پاک کن شیشه جلو اتوماتیک، فرمان هیدرولیک، کیسه های هوا، کنترل کروز و بسیاری دیگر، زندگی را با پیشرفت های غیر منتظره ای مواجه کرده است که مردم را شگفت زده می کند.امروزه تکنولوژی مربوط به دنده اتوماتیک پیشرفت کرده است که شامل مواردی از قبیل هشت چرخ دنده جلو، گزینه های تغییر دنده راننده، چرخش قابل تنظیم راننده و تغییر حالت های متفاوت مانند “ورزشی”، “تور” و “برفی” می شود. اما در سال 1940، نه تنها ایده فرمان هیدرولیک بلکه دنده اتوماتیک توسط افرادی که حاضر به پرداخت هزینه های بالا برای این تکنولوژی جدید بودند مورد استفاده قرار می گرفت.قابلیت های فوق العاده جدید و غیر معمول امروز، در آینده به یک تکنولوژی عادی تبدیل می شود. در اینجا مجموعه ای از فناوری های جدیدی که در حال حاضر به ندرت ارائه می شوند، گردهم آورده شده است که می توانند پس از یک سال یا دو ساله به طور معمول مورد استفاده قرار بگیرند.

تکنولوژی‌های نوین در خودرو

رادار نصب شده در عقب

خارج شدن از محل پارک خودرو در محل های شلوغ و متراکم کار بسیار طاقت فرسایی است. رادار نصب شده در عقب که چندین سال است مورد استفاده قرار می گیرد برای هشدار دادن به رانندگان برای دیدن اشیایی که ممکن است به طور غیرمنتطره ای در پشت آنها قرار بگیرند مانند یک حصار، دیوار، درخت و یا یک وسیله نقلیه دیگر استفاده می شود. سیستم های جدید این رادارها قابلیت هشدار دادن نزدیک شدن ترافیک جانبی را نیز دارا می باشند.

هنگامی که “می بیند” ترافیک در حال نزدیک شدن به شما است و شما در حال حرکت به سمت عقب هستید، هشداردهنده آن به صدا در می آید. نسخه کرایسلر در مینی ون ها موجود است و تحت عنوان سیستم تشخیص Cross Path شناخته می شود. این شامل شاخص های بصری در آینه های جانبی است. سیستم مورد استفاده در فورد، هشدار ترافیکی Cross نام دارد که در 2010 در مدل های Fusion و Mercury Milan عرضه شد که همچنین دارای نشانگرهایی در آینه های جانبی است.

دید در شب با تشخیص عابر پیاده

اگرچه دید در شب در خودروها یک تکنولوژی جدید نیست و کادیلاک در سال 2000 آن را ارائه داد، نسخه به روز رسانی شده آن در مرسدس بنز Night View Assist Plus نامیده می شود. بر خلاف Night View Assist، که از سال 2005 در S-Class در دسترس است، سیستم جدید عبور عابرپیاده را نیز مشخص می کند و آنها را بر روی صفحه نمایش داشبورد برجسته می کند. این سیستم در کلاس 2010 E در نمایشگاه ها در اواخر بهار عرضه شد

BMW دارای یک سیستم مشابه با قابلیت شناسایی عابر پیاده است که مسیر عبورعابر پیاده در حال حرکت را نشان می دهد. با کاهش فاصله بین عابر پیاده و وسیله نقلیه، یک هشدار بر روی صفحه نمایش دید در شب و همچنین بر روی شیشه جلو (اگر خودروی شما به آن مجهز باشد)، ظاهر می شود BMW این سیستم را در سال 2009 در سری 7 مورد استفاده قرار داد.

کنترل خودکار نور بالا

در طراحی مجدد RX، لکسوس یک سیستم ارائه می دهد که به طور خودکار چراغ های جلو را با نزدیک شدن به ترافیک روشن و خاموش می کند. دوربین نصب شده بر روی آینه عقب نشان می دهد که چه زمانی وسیله نقلیه دیگر به شما نزدیک می شود و با توجه به خودروهای موجود در جلوی شما در امتداد مسیر تشخیص می دهد که چه زمانی نور بالا را خاموش کند. مرسدس بنز با تکنولوژی Adaptive Highbeam Assist خود این تکنولوژی را یک قدم رو به جلو پیشرفت داده است.

همچنین در E-Class جدید، تغییر میزان نور فقط با تغییر از حالت نور بالا به نور پایین انجام نمی شود، بلکه اساس فاصله ترافیک میزان توزیع نور تغییر می کند. همچنین در پیچ های تند به طور خودکار نور بالا خاموش می شود و پس از آن در صورتیکه خودرویی در حال نزدیک شدن نباشد به حالت نور بالا برمی گردد.

منبع مقاله تکنولوژی‌های نوین در خودرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *